Jens Risom

Reportáže

Designér Jens Risom zemřel 9.12.2016 ve věku 100 let. Byl prvním ze spolupracovníků značky Knoll, připojil se k začínající firmě na výrobu nábytku v roce 1940 jako její jediný designér. Svět ztratil velkou kreativní mysl a skvělého člověka.

Dalo by se říct, že to byl osud, který dal dohromady Hanse Knolla a Jense Risoma. Narodili se ve stejný den 8.května jen s rozdílem roku narození. Setkali se krátce po emigraci do Spojených státu z Německa (Knoll) a Dánska (Risom) v letech 1937 a 1938. Hans Knoll v té době rozjížděl teprve několik měsíců zcela novou nábytkářskou firmu, kterou nazval Hans G. Knoll Associates. Navzdory velkým ambicím byly produkty Knoll bezvýrazné a portfolio se skládalo z několika kusů dovážených ze Švédska. Knoll věděl, že válka v Evropě naruší plynulé zásobování a proto hledal někoho, kdo by navrhl pro jeho značku vlastní řadu nábytku.

Risom zažíval podobný neúspěch - i když měl z Dánska zkušenosti s prací se dřevem, měl problém najít prodejce svého nábytku. Naštěstí se Knoll a Risom setkali a v roce 1941 se tito dva mladí muži (27 a 26 let) vydali na průzkumný výlet po Spojených státech. Chtěli posoudit zájmy a potřeby interiérových architektů, ale hlavně potřeby skutečných Američanů. Poté co se po 4 měsících vrátili do New Yorku, vznikl první katalog společnosti (sada 26 karet). Z 25 kusů nábytku, které v té době katalog obsahoval, bylo 15 návrhů od Jense Risoma.

Tváří v tvář stále přísnějšímu válečnému přídělovému systému byl Knoll nucen během tří měsíců změnit taktiku. Museli pracovat více se spartánskými návrhy, směli používat pouze některé materiály, jako např. padákové popruhy, které odmítla armáda. Tyto produkty jsou souhrnně označovány jako "650 Line". V roce 1943 byl Risom povolán do armády, ale v té době už mělo duo za sebou dva interiéry na Světové výstavě v New Yorku, press lounge na výstavě Genreal Motors....Risom také navrhl první showroom Knoll na Madison Avenue, který později redesignovala Florence Knoll (manželka Hanse Knolla).

Produkty Jense Risoma najdete v portfoliu značky Knoll i dnes pod názvem "Risom Collection".

 

Galerie

Pokochejte se
fotogalerií

Podobné články

D Studio - designový zážitek v Kodani

2 minuty čtení
Společnost Design Holding představila v Kodani nový multibrandový obchod s názvem D Studio. Pod jednou střechou tady najdete značky jako B&B…
  • Reportáže

Konsepti vs. koronavirus 2

2 minuty čtení
Zdá se to jako včera, kdy jsme zde poprvé sdíleli informace k našemu provozu v souvislosti s koronavirem. Nyní máme showroomy opět zavřené, ale…
  • Reportáže
Nahoru