Harry Bertoia 1915-1978

Reportáže

Letos 10. března by designer Harry Bertoia oslavil 100 narozeniny.

Italskému umělci a nábytkovému designerovi  Harry Bertoiovi  bylo třicet sedm let, když navrhl Diamond chair pro značku Knoll , psal se rok 1952. Neobvykle krásný kus nábytku měl silný, ale jemný vzhled a okamžitý obchodní úspěch navzdory tomu, že je téměř výhradně vyroben  ručně. Z Diamond chair Bertoia vytvořil ikonu moderního designu a představil  ve světě designového nábytku nový materiál -průmyslové pletivo.

Bertoiova kariéra začala v roce 1930. Začal jako student na Cranbrook Academy of Art, kde se obnovilo kovodělné studio a kde potom jako vedoucí tohoto oddělení učil od roku 1939 až do roku 1943, kdy bylo oddělní uzavřeno z důvodu omezení používání válečných materiálů. Během války se  Bertoia přestěhoval do Venice  v Kalifornii  a spolupracoval s Charlesem a Ray Eamesovými  v Evans Products Company, kde se zabýval vývojem nových technik pro formování překližky.

Rok 1946 byl pro Bertoiu rozhodující . Stal se americkým občanem a odstěhoval se do Bally v Pennsylvanii  do blízkosti továrny Knoll a založil vlastní projekční a sochařský ateliér, kde vznikla řada úspěšných návrhů pro Knoll. Jako sochař Bertoia vytvořil abstraktní volně stojící kovová díla, z nichž některá měla při doteku odezvu ve formě zvuku nebo měla ve větru pohybující se prvky.

Jako designer nábytku je  Bertoia nejvíce známý díky své židli Diamond a židli Bird s vysokým opěradlem,  modelem vyvinutým z Diamond chair, která vypadá jako pták s roztaženými křídly. Jeho organické prvky pomohly vytvořit nový vzhled modernismu. Bertoia získal ocenění od Amerického institutu architektů v roce 1973 a American Academy of letters v roce 1975. Všechny jeho práce nesou znaky vysoce kvalifikovaného a nápaditého sochaře, stejně jako tvůrčího projektanta  hluboce se zabývajícího vztahem mezi formou a prostorem.

Podobné články

D Studio - designový zážitek v Kodani

2 minuty čtení
Společnost Design Holding představila v Kodani nový multibrandový obchod s názvem D Studio. Pod jednou střechou tady najdete značky jako B&B…
  • Reportáže

Konsepti vs. koronavirus 2

2 minuty čtení
Zdá se to jako včera, kdy jsme zde poprvé sdíleli informace k našemu provozu v souvislosti s koronavirem. Nyní máme showroomy opět zavřené, ale…
  • Reportáže
Nahoru