Angličáci/Matchbox

Reportáže

Vždy mě uchvátí, když najdu nějaký lidský počin nebo dílo, které se trefí dobře do své doby, do stávajících pocitů a potřeb lidí a které si následkem toho často udrží kvalitu a respekt další desetiletí.

A jsem fascinovaný o to víc, když se nejedná o výtvory ryze praktické či zbytné a přesto dosáhnou obrovského úspěchu a ocenění.

Při vstupu do UMPRUM muzea jsem si položil otázku, zda jdu na výstavu Matchbox já se svým synem nebo on se mnou.

Ukázalo se to nepodstatným. Zážitek jsme si odnesli oba, i když já s jistotou větší. Mezi barevnými krabičkami a autíčky různých velikostí jsem se okamžitě ocitl ve svém dětském pokoji v ul. gen. Svobody, vedle zpíval Karel Gott Lady Karneval, babička dělala domácí nudle a já se zaujatě hodiny a hodiny věnoval svým angličákům. I přes malý rozměr měly neskutečné detaily, byly odolné a perfektně "pérovaly".

Byli pro mě tehdy neskutečně skuteční a já s nimi prožíval velmi reálně  spoustu situací a příběhů. Výhodou bylo, že jsme je shromažďovali se starším bratrem, takže společná sbírka byla úctyhodná. "Angličáckou" prestiž v ulici i ve škole mi zajišťoval fakt, že otec byl coby přední expert na tažené konstrukce často vysílán do světa a svoji nepřítomnost si u nás vykupoval právě značným množstvím angličáků. Řídké nákupy kamarádů v Tuzexu nemohly mé postavení ohrozit.

Na výstavě jsem trochu nekontrolovatelně vykřikoval "tohohle jsme měli" a "tenhle měl skvělý otevírací dveře" a vybavoval si mnohé situace.

Syn s pochopením a trpělivostí čekal, až se uklidním. Uvědomil jsem si, že značka Matchbox pro mě znamená to stejné jako Merkur, Lego nebo třeba Apple a Vitra – tyto značky dokázaly hodně a pozitivně ovlivnit můj život. DejfRez.

Výstavní sál UPM, výstava trvá do 1.4.2013

http://www.upm.cz/index.php?language=cz&page=123&year=2013&id=209

Galerie

Pokochejte se
fotogalerií

Podobné články

D Studio - designový zážitek v Kodani

2 minuty čtení
Společnost Design Holding představila v Kodani nový multibrandový obchod s názvem D Studio. Pod jednou střechou tady najdete značky jako B&B…
  • Reportáže

Konsepti vs. koronavirus 2

2 minuty čtení
Zdá se to jako včera, kdy jsme zde poprvé sdíleli informace k našemu provozu v souvislosti s koronavirem. Nyní máme showroomy opět zavřené, ale…
  • Reportáže
Nahoru