späť na úvodnú stránku blogu

Wire Chair, Charles a Ray Eamesovi, 1951

29.8. 2018

Manželé Ray a Charles Eamesovi vždy rádi pracovali při navrhování nábytku s průmyslovými materiály a novými technologiemi, navíc preferovali lehké a zároveň robustní materiály. Použití drátěného pletiva proto vůbec není překvapením i přesto, že tento materiál hrál do vzniku Wire Chair (na začátku 50. let) ve výrobě nábytku, podobně jako sklolaminát, zcela zanedbatelnou roli.

Eamesovi poprvé s drátěným materiálem začali pracovat v  roce 1950, když navrhli drátěnou základnu pro svou ikonickou plastovou židli a také pro malý odkládací stolek. Ohýbáním a svářením vznikly křehké struktury, které propojovaly kontrastní vlastnosti lehké vzdušnosti a vysoké stability.  

Z  formálního hlediska vychází Wire Chair ze stejného tvaru skořepiny, jako je jejich plastová židle, jen je vyrobená ze svařovaného  drátěného pletiva. Aby byla drátěná skořepina ergonomicky dokonalá, vyvinuli manželé Eamesovi odnímatelný polstrovaný sedák, který navíc zdůrazňuje grafické křivky židle. Sedák židle kombinuje vzdušný průhledný vzhled s  technickým industriálním vzhledem drátu.  Skořepina sedadla může být kombinována s volbou různých základen. Drátěná židle je k dispozici bez čalounění, s polštářem sedáku nebo se sedákem z dvojdílného materiálu a zadním polštářem známým díky charakteristickému tvaru jako "Bikini" podložka. Ray Eames o "Bikini" říkal, že tento dvojdílný polštář vznikl v rámci procesu, kdy z židle odstraňovali vše, co nebylo absolutně nezbytné pro potřebný komfort. Proto zredukovali postrování na úplný základ, tak, aby bylo jen v místech, kde se záda a zadek sedícího dotýkají židle. 

Drátěné židle mají práškovou povrchovou úpravu; některé modely jsou také k dispozici v pochromované verzi. Modely DKR a DKX s práškovým povrchem jsou ideální pro vnitřní i venkovní použití. 

Vitra všechny vyráběné židle průběžně aktualizuje a přizpůsobuje ergonomii a jejímu vývoji, i proto byly v roce 2016 židle zvýšeny o 20 mm k základní výšce židlí a přizpůsobila se také geometrie sedadla. Tyto revize, ačkoliv jsou esteticky téměř nepostřehnutelné, výrazně zvyšují komfort sezení. 

 

Několik čísel Wire Chair: 

30,8m drátu 

308 svařených spojů 

286 děr 

4 nohy 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho:

Ďalšie články blogu